Nevienas zāles nevarētu pilnvērtīgi veikt savu funkciju, ja tajās nebūtu vielas, kuras speciāli ir veidotas tā, lai iedarbotos uz dzīvām šūnām. Kad tas notiek cilvēka organismā, mēs tiekam ārstēti, taču brīdī, kad medikamenti nonāk apkārtējā vidē, tie sāk iedarboties uz organismiem, kam šī iedarbība nav vajadzīga. Ietekmējot vienu sugu, vienmēr tiek ietekmēta visa ekosistēma un – kas ir sevišķi bīstami – šī ietekme un tās izraisītās sekas nav prognozējamas.

Šobrīd Latvijā farmaceitiski aktīvās vielas apkārtējā vidē nonāk galvenokārt divos veidos. Pirmkārt, caur notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, jo tās – vismaz pagaidām – nav pielāgotas šāda tipa vielu attīrīšanai. Otrkārt, tad, kad cilvēki medikamentus nepareizi utilizē, piemēram, izmet sadzīves atkritumos. Ja ikviens nevajadzīgās vai nederīgās zāles nestu atpakaļ uz aptiekām, apkārtējā vidē tās nonāktu krietni mazākā apjomā.

 

 

Kopš 2017. gada rudens septiņās Eiropas valstīs – Dānijā, Igaunijā, Somijā, Vācijā, Latvijā, Polijā un Zviedrijā piecpadsmit dažādas organizācijas īsteno projektu “Clear Waters from Pharmaceuticals” (CWPharma) un deviņas no šīm organizācijām projekta turpinājumu “Clear Waters from Pharmaceuticals 2”; abus finansiāli atbalsta ES Interreg Baltijas jūras reģiona programma. Šis video ir tapis projekta “Clear Waters from Pharmaceuticals 2” (CWPharma2) ietvaros.